Ludvík Aškenazy


Putování za švestkovou vůní

   Hlavní postavou je trpaslík Pitrýsek, který hledá nějaké kamarády. Uprchl proto z obrázu pohádkové knížky Dvanáctero pohádek z celého světa.

   Vypravil se do města, kde si ho vzal do auta, jako živého maskota, šofér Hanzlíček. Po chvíli ho prodal taxikáři Aloisovi Srdcovi. Při jedné cestě uviděl plakát s velkým trpaslíkem a chtěl za ním. Opustil taxikáře a na střevíci se dostal do dětského divadla. Stal se hercem ve hře Sněhurka a sedm trpaslíků. Pitrýsek na své cestě dále pozná Kašpárka, Břichopase s dcerou Pipinou, která voní vůní švestkového oleje.  S nimi odletí do Afriky. Z Afriky ho čáp donese do Dánska, kde se seznámí s tajným radou Sinapisem, který mu ukáže trpasličí říši. Pitrýsek se dostane do kina, kde uvidí na plakátu pana Srdce a zjistí, že se mu po něm stýská. A proto se k panu Srdci vrátí.

    Jakmile ho v divadle spatří děti, chtějí aby hrál. Když se postaví na podium, objeví se zde letadélko s trpaslíky, které poznal při cestě do Afriky. Pitrýsek uslyší nářek Pipiny. Pipinu sežere krokodýl, ale Pitrýsek ji zachrání. Pan Srdce založí se všemi loutkami divadlo, které znali všichni.

    Pitrýskovi se splní přání najít přítele.